Nasi Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy!

Renowacja klasztornej kotłowni została zakończona! Wynik prac został pozytywnie oceniony przez komisję specjalistów – w końcu możemy pokazać Wam kilka ujęć najładniejszego miejsca w klasztorze, jak sobie żartujemy. Nakład środków okazał się olbrzymi. Tylko dzięki Waszej pomocy mogłyśmy podjąć się tego zadania. Dziękujemy Wam z całego serca. Projekt termo-modernizacji, jaki przygotowałyśmy i złożyłyśmy w ministerstwie, nie miał szans na realizację. Dotacje na tego typu zgłoszenia zostały wstrzymane.

Jak widzicie, w całym pomieszczeniu została położona solidna podłoga, a cegła wyczyszczona i zakonserwowana według wymagań konserwatora zabytków. O przebiegu prac przy kładzeniu rur, robieniu odpływów, rozprowadzaniu nowej instalacji i przebijaniu się przez kominy z systemem wentylacji nawet nie będę próbowała opowiadać. Okna i drzwi także spełniają wymogi bezpieczeństwa. Kotłownia jest przygotowana do zamontowania pomp ciepła, ale to inicjatywa na przyszłość. Głównym elementem są oczywiście nowe piece i bojler na wodę. To z powodu konieczności wymiany starego, niewydolnego pieca podjęłyśmy sprawę renowacji, mimo trudnych warunków ekonomicznych. Epidemia covid, a potem wojna w Ukrainie uczyniły remont ogromnym wezwaniem. 

Dwa lata temu, gdy rozpoczęłyśmy wstępne ekspertyzy i starania o pozwolenia, całość została wyceniona na 300 tys. zł – z zakupem pieców i bojlera. Taką informację Wam podałyśmy. Ostatecznie renowacja kosztowała 530 tys. zł, co jest spowodowane wciąż rosnącymi cenami. Do lipca 2023 dzięki zbiórce odnowklasztor.pl zebrałyśmy 400.530 zł, z czego 59 tys. zł wydałyśmy na bramę klasztoru i związaną z tym rekonstrukcję muru (kwiecień 2021). Z Waszych ofiar 341.530 zł mogłyśmy przeznaczyć na kotłownię. Brakującą sumę otrzymałyśmy od dobroczyńców, którzy wiedząc o naszej sytuacji zechcieli nas jednorazowo wspomóc. Dzięki temu możemy zakończyć ten etap prac bez długów.

Jesteśmy Wam ogromnie wdzięczne. Doceniamy Waszą bezinteresowność, dobroć i życzliwość. Nasza modlitwa to skromne podziękowanie, ale dzięki miłosierdziu Boga okazuje się ważna i sensowna, co wiele razy nam potwierdzacie. Serdecznie Wam dziękujemy, bo dzięki Waszej pomocy możemy zadbać o klasztor i prowadzić w nim życie skoncentrowane na Bogu i Jego miłości. Niech Jego łaska dotyka Waszych serc. Niech Jego obecność przenika Waszą egzystencję, napełniając ją światłem i nadzieją – mimo przeciwności. Niech Jezus, Pan Zmartwychwstały, pozwala doświadczyć Wam swojej bliskości, która jest prawdziwym oparciem i pocieszeniem. Dziękujemy!